Analýza zápasu: Sparta – Třinec

Publikované 12.04.2024, autor: Martin Straka

Je to opět tady, to největší drama, jaké je v hokeji vůbec možné aneb sedmý zápas série play-off. Tentokrát v semifinále Extraligy mezi Spartou a Třincem. Pražané měli obhájce trofeje jak se říká „na lopatě“, ale neproměnili ani jeden ze tří „mečbolů“ a v O2 Aréně se budou v sobotu muset oklepat ze ztráty vedení 3:0 na zápasy. Půjde o nesmírně dramatický zápas a byla by škoda si na něj nevsadit. I když cokoliv predikovat je v tomto případě extrémně těžké.

Zvedne Sparta hlavu?

Psychika: to je oč tu běží. Právě ona bude alfou a omegou sedmého utkání. A v tomto ohledu Sparta příliš es v rukávu nemá. Nejen, že ztratila vedení 3:0 na zápasy, ale i způsob, jakým se to stalo, byl k Pražanům hodně krutý. V pátém zápase jí nebyl uznán gól minutu před koncem a vyrovnání Voženílka 0.2 vteřiny před koncem, po kterém následoval další gól v prodloužení, to by zamávalo s každým.

Domácí led bude pak za této situace spíše přítěží, neboť jen zvyšuje očekávání a tlak, který je na Spartu vyvíjen. Přesto ale mají Sparťané důvod věřit v to, že nakonec vítězství na svoji stranu strhnou. V první řadě se jim do sestavy vrací zkušený Michal Řepík. V té druhé Sparta ví, že Třinec většinou přestřílela a rozhodně má sestavu na to, aby zvítězila.

Dotáhne Třinec obrat snů?

Nemá příliš cenu opakovat, že Třinec je na vítězné vlně, že je v ráži a psychika bude na jeho straně. To vše je pravda. Současně ale platí, že poslední krok bývá tím nejtěžším. Koneckonců, České Budějovice by mohly vyprávět. Právě proti Třinci se jim také podařilo srovnat stav série z 0:3 na 3:3, ale v rozhodujícím utkání tahali za delší konec provazu právě Oceláři.

Třinec pojede do Prahy s jasnou vidinou unikátní obratu. O tom, zda jej dokoná, rozhodne jen a pouze vůle jeho hráčů anebo naopak ta sparťanská. Vše ostatní půjde stranou. Třinec zas a znovu dokazuje, že je dokonalým týmem pro play-off. I v minulých sezónách se nejednou zdálo, že jeho jízda končí a nikdy to nebyla pravda. S Třincem je třeba počítat.

Jak to vidí bookmakeři?

I přes obdivuhodné zmrtvýchvstání Třince věří bookmakeři především Spartě. Sázet lze na její vítězství s kurzem přes 2,00 (v případě vítězství v normální hrací době), nebo okolo 1,60 (sázka na vítězství do rozhodnutí). Naopak Třinec má odpovídající kurzy na úrovni 3,30, resp. 2,40.

V sobotu odpoledne nás čeká výjimečný zápas. Oba týmy mají na postup. Tenhle souboj vůlí budou rozhodovat detaily, a i ty nejmenší zbytky psychických a fyzických sil, které ona soupeř dokážou někde vydolovat „navíc“. Favoritem je přesto Sparta, a i když jí Třinec hodně trápí, zdá se o trochu pravděpodobnější, že nakonec do finále postoupí ona, byť třeba až v prodloužení.

Můj tip: Vítěz do rozhodnutí – Sparta, aktuální kurzy:

Autor článku: Martin Straka